Isodyana Botanikus Kert

Elérhetőségek
Admin
8699 Somogyvámos, Fő u. 38. GPS: 46.569356, 17.683994

Somogyvámos határában 1993-ban alakult meg a Krisna-völgy Indiai Kulturális Központ és Biofarm. A Krisna-völgyben található védikus templom nemzetközileg is ismert zarándokhely a Krisna-hívők számára.

Az itt élő közösségnek fontos volt, hogy a zarándokhelyhez és a vendégfogadáshoz méltó környezetet teremtsen, amely esztétikus tájképi megjelenésével, változatos kiültetésekkel teret ad az elmélyüléshez, a meditációhoz, a szakrális élményhez, és a kikapcsolódáshoz egyaránt.

A 11 hektáros botanikus kertet 2001-ben alapították, amely azóta is folyamatos fejlesztés alatt áll. Nevét egy nyugat-bengáli archaikus szent ligetről (Isodyana) kapta. Helytörténeti szempontból érdekes, hogy Somogy-vámos két legidősebb fája is a területen él. A millennium idején, 1896-ban a falu lakói elültettek hét kocsányos tölgyet (Quercus robur) a hét vezér emlékére, amelyből mára kettő maradt életben, és a táj meghatározó elemei.

A Krisna-völgy tájgazdálkodásának legfontosabb jellemzője érvényesül a Botanikus Kert esetében is: kisebb mozaikfoltokat hoznak létre, amelyek fokozatosan sokszínűbb, természetesebb, és ezáltal fenntarthatóbb táji környezetté formálódnak. Ez a természet általános modellje, ezért egyértelmű volt az is, hogy a kialakításnál a nagy kertépítészeti stílusirányzatok közül a tájképi kertre esett a választás.

Egy 3 km hosszú zarándokútvonal mentén tizennégy – külön kiépített – szent kert is található. Kiemelt szempont volt az is, hogy kipróbáljanak olyan növényfajokat és -fajtákat, amelyeknek valamilyen hasznosítása az önellátást szolgálja. A sokféle haszonvétel közül szóba jöhettek a gyümölcsök, magvak, díszítő- és kézműves alapanyagok, virágok, gyógynövények, méhlegelők, stb.

Ugyancsak cél volt olyan hazai és egzóta növényfajok gyűjteményes keretbe válogatása, amelyek a legszebben díszlenek nálunk, illetve tűrik, elviselik az éghajlatváltozás hatásait, a fokozódó időjárási szélsőségeket. A növénycsoportok kialakításánál – természetesen a tájesztétikai szempontok figyelembevételével – az adott növényfaj ökológiai igényei a mérvadóak.

Somogy változatos talajtani és mikroklimatikus adottságai jó lehetőséget kínálnak arra, hogy egymáshoz viszonylag közel kerülhessenek a nedvesség- és páratartalom szempontjából igényesebb, valamint a szárazságot jobban tűrő fajok. A változatosabb mikroklíma kialakulását segíti még a völgyben található két nagyobb, és négy kisebb felületű dísztó.

A mérsékelt övi bambuszok 14 fajjal képviseltetik magukat (elsősorban Phyllostachys spp.). Örökzöldekből előnyt élveznek az ehető magvú fenyők – mint a kínai dió-selyemfenyő (Pinus armandii), a platánkérgű fenyő (P. bungeana), nevadai cirbolya (P. flexilis), egytűs diófenyő (P. monophylla), mandulafenyő (P. pinea), karmos mandulafenyő (P. sabiniana).

A kert egyes területein és a gyümölcsösökben összesen 130 régi és új almafajta, 30 körtefajta kapott helyet, és számos régi, kárpát-medencei tájfajta, szilva, meggy, cseresznye vagy dió terem.

Nyitva tartás: egész évben, mindennap látogatható.

Képek
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner